Türkiye Gündemi

Hakkari Üniversitesi’nin çok amaçlı robot projesi

Hakkari Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalında araştırma görevlisi olan Dr. Halit Hülako, doktora tezi projesi kapsamında “5 bacaklı otonom pentapot mini ekskavatör robotu” geliştirdi. Robotun, insanların ulaşmakta zorlandığı alanlarda kullanılmak için üretildiği öğrenildi.

Dr. Halit Hülako, danışmanlığını Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Yakut’un yapmış olduğu projede 2,5 metre genişliğinde ve 90 kilogram ağırlığında robot tasarladı.

Hülako, insanların mevcut taşıma sistemleri ile ulaşmakta güçlük çekmiş olduğu alanlarda, afet bölgelerinde, aylar süren kanal kazılarında, fidan çukuru yada taşıma işlerinde bacaklı robot iş makinelerine ihtiyaç duyduğunu söylemiş oldu.

Robotun özellikleriyle ilgili bilgi veren Hülako, şunları kaydetti:

“İmalatı meydana getirilen pentapot robotun beden yüksekliği 1,1 metreye, genişlik ve uzunluğu 2,5 metreye ulaşabilmektedir. Toplam ağırlığı ortalama 90 kilogram ve 50 kilogram ağırlığı güvenli bir halde taşıyabilmektedir. Yüksek torklu elektrikle sürülebilen motorlar yardımıyla güneş enerjisi ile enerjinin sürekliliğini sağlayabilmektedir. Yavaş hareket etmesine rağmen kafi güç üretebilmekte ve mini iş makinelerine ilişik sıkıntılı görevleri yerine getirebilecektir. Robotun üstüne yerleştirilecek değişik işlevlerdeki manipülator kol yardımıyla çeşitli uygulamalar yapılabilecektir.”

Basin EVİ

Tarafsız Türkiye Gündemi Basinevi.com'da

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu