Basın Evi’nden Merhaba

Faruk Eren

İktidar 18 yılda en büyük operasyonlarını medya alanında yaptı, hatta ilk operasyonlarını. İlk başlarda kendine ait etkili bir medya yaratmak isteyen iktidar partisi bir süre sonra amacına ulaştı ve medyanın ezici bölümünü ele geçirdi ya da denetimi altına aldı.

Bu, gazeteciler açısından çok zorlu bir süreç oldu. Ele geçirilen ya da etki altına alınan her yayın organında, iktidarın hoşuna gitmeyen gazeteciler işlerinden edildi. İlk yıllarında AB’ye girme çabaları, demokratikleşme adımları atan/ya da atıyor görüntüsü çizen iktidar partisi aynı anda gazetecilere, karikatüristlere ağır tazminat davaları açıyordu. İş miting meydanlarında yayın organlarının, daha da vahimi gazetecilerin isimlerini vererek tehdit etmeye kadar vardı.

Ardından Türkiye, en büyük gazeteci hapishanesi haline dönüştü. Televizyon kanalları, gazeteler, haber ajansları, internet siteleri kapatıldı. Yüzlerce gazeteci işinden oldu. Daha sonra durum öyle bir hal aldı ki, çığırından çıktı. Ekonomi Bakanı’nın istifası karşısında iktidar medyası ne yapacağını şaşırdı. Daha doğrusu istifayı 24 saat duyuramadı.

Artık gazeteciler mahkemelerde “Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanımlanmış bir gazetecilik faaliyeti yoktur” diye mahkum edilebiliyor. Açılan bir haber kanalı bir ay geçmeden kapanıyor. Unutulan “Alo Fatih” hatları hala devrede. Türkiye’nin ilk haber kanalına “ana muhalefet partisinin grup toplantısını yayınlamayın” talimatı gidiyor ve bu karar uygulanıyor.

Liste tabii çok daha uzun. DİSK Basın-İş’in bir internet sitesi elbette var. Burada açıklamalarımızı, sendikal faaliyetlerimizi, basın açıklamalarımızı duyuruyoruz. Ancak medyanın geçmişi, hali ve geleceği konusunda da sözlerimiz var. DİSK Basın-İş üyelerinin ve dostlarının bu konudaki meramları yer alacak bu sitede. Heyecanımız var ama aynı zamanda her şeye rağmen sakiniz. Böyle çıktık yola. Önemli olan muhtevadır diyoruz. Sitemizin eksiği, gediği, şekli şemali zamanla oturacaktır. İlkelerimizle uyuşacak her medya eleştirisine, analizine sayfalarımız açık. Yolumuz açık olsun.