IFJ’den kadın gazeteciler için kampanya

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) “Women in front” kampanyasıyla medya sektöründe daha fazla kadının yer bulması için çağrı yaptı.

IFJ açıklamasına göre Avrupa’daki gazetecilik okullarındaki öğrencilerin yüzde 68’i kadınlardan oluşuyor. Buna karşın Avrupa medyasında CEO pozisyonunda olan kadınların oranı yüzde 16.

IWMF’nin 2011 tarihli araştırmasına atıf yapan IFJ kadınların dünyadaki üst yönetici pozisyonlarının sadece yüzde 23’ünü doldurduğuna dikkat çekti. The Women in Media Center’ın 2015 tarihli araştırmasına göre kadın muhabirlerin oranı yüzde 16 iken, haberlerin de ancak yüzde 24’ünda toplumsal cinsiyet eşitsizliğini kıran hikayeler anlatılıyor. Bu oran 2005’ten beri ancak bir puan yükseldi.

Öte yandan cinsiyetçi şiddet medya sektöründe devam eden bir sorun. Women in News’in 2018 tarihli raporunda referans verdiği 2013-2014 tarihi arasında dünya genelinde yapılmış bir anketin bulgularına göre gazeteci kadınların yüzde 48’i iş yerinde cinsel tacize maruz kalırken kadınların yüzde 83’ü maruz kaldıkları saldırıyı bildirmemiş.

Women in News cinsel saldırının bedelinin ise taraflara farklı yansıdığını ortaya koydu. Buna göre, saldırıya uğrayan kadınlarda çalışmaya yönelik isteksizlik, gelir kaybı, istifa ya da kovulma, hukuki bedel, aşağılanma, depresyon, intihar gibi sonuçlara yol açarken, saldırganlarda uzaklaştırma, kötü referans, tazminat, hukuki sonuçlar depresyon, utanç, intihar gibi sonuçları oldu.

Women in News ayrıca nelerin cinsel saldırı olduğuna dair de bir liste yayınladı. Listede “istenmeden boyun masajı”, “zorla öpme”, “cinsel içerikli imalar”, “özel hayatla ilgili sorular”, “edepsiz şakaların e-mail yoluyla herkesle dolaşıma sokulması”, “rahatsız edici bakış”, “yol kesme” gibi eylemler sıralanıyor.

Women in News’in bulgularını detaylı