IFJ'den Türkiye'ye: İranlı gazeteciyi iade etmeyin

Hakkındaki delilsiz suçlamalar nedeniyle ülkesi İran’dan Türkiye’ye kaçan gazeteci Mohammad Mosaed iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Türkiye hükümetine seslendi ve "Gazeteci korumaya alınsın" dedi.

Mosaed, binlerce kişinin katıldığı eylemler nedeniyle geçtiğimiz yıl Tahran’da yargılandı, 4 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Mahkeme hapis cezası ile de yetinmeyip, Mosaed’ın gazetecilik faaliyetlerini 2 yıl askıya alırken, “üçüncü şahıslara bilgi sızdırarak ulusal güvenliği tehdit” ve “hükümete karşı propanga faaliyetlerinde bulunma” suçlamasıyla her türlü iletişim aracına erişimini engelledi.

Cezaların asıl sebebi Mosaed’in çalışma alanları

İranlı gazeteci genellikle ekonomi alanında ve özellikle yolsuzluklar üzerine çalışıyor. Bağımsız bir gazeteci olan Mosaed’in haberleri üç farklı gazete ve dergide yayımlanıyor.

İranlı gazeteci ilk olarak Kasım 2019’da tutuklandı. Tutuklanma nedeni ise İran’da o günlerde yaşanan internet karartmalarını eleştirmesiydi. 22 Şubat’ta ise İran Devrim Muhafızları Ordusu gazeteciyi sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına aldı. Mosaed, Twitter hesabını ve Telegram uygulamasını silmeye zorlandı.

Gözaltı sürecinden sonra Mosaed, İran devletinin koronavirüs salgınını yönetimi ve muhafazakar adayların parlamentodaki adaylıklarını eleştiren paylaşımlar yaptı.

Mosaed 17 Ocak’ta Van’da Türk polisi tarafından tutuklandı

İranlı gazeteci tutuklandığında, soğuk havaya bağlı artan hastalıklar baş göstermişti ve hastaneye kaldırıldı. Mohammad Mosaed’ın İran’a iade süreci başladı. İranlı gazetecinin Türkiye sınırlarından çıkarılması an meselesi.

IFJ de konuyla ilgili Türkiye’ye seslendi. Gazetecinin iadesi halinde işkenceye uğraması riski ve ilerleyen günlerde yaşamının tehlikede olduğu hatırlatıldı: “Meslektaşımız Mosaed sadece işini yaptı. Ona karşı yapılan suçlamalar son derece yetersiz buluyoruz. Türkiye Mosaed’i iade etmeyi reddetmeli ve güvenliğini sağlamalıdır. Ayrıca İran otoritelerine de hem Mosaed’e karşı suçlamaların düşmesi hem de gazetecilere karşı yapılan işkencelerin durdurulması çağrısı yapıyoruz.”