AYM: Gazeteciye gözaltı insan hakları ihlalidir

Polis şiddetine maruz kalan gazeteci Beyza Kural’ın başvurusunu sonuçlandıran Anayasa Mahkemesi (AYM) Anayasa'nın 17. maddesinde güvence altına alınan insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağı, 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğü ve 28. maddesinde güvence oluna alınan basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

6 Kasım 2015’te o dönem çalıştığı bianet.org haber sitesi için YÖK protestolarını takip eden Kural tartaklanarak kelepçelenmiş diğer basın mensuplarının araya girmesiyle bir süre sonra serbest bırakılmıştı.

Kural’ın başvurusunu değerlendiren AYM ayrıca,, insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağı ile ifade ve basın özgürlüğünün ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma yapılmasına karar verildi.

Kural’a 15 bin lira manevi tazminat ödenecek.

Basınevi’ne konuşan Kural, kendisini gözaltına almaya çalışan ve şiddet uygulayan polislerin o dönem “kendi meslektaşlarına ifade vererek” takipsizlik kararı aldıklarını hatırlattı ve gazetecilere yönelik polis şiddetine ilişkin yaratılan cezasızlık ortamında bu kararın iyi bir gelişme olduğunu belirtti:

“Gazetecilerin haber takibinde engelleme, şiddet ve ihlallerle karşılaşması o kadar yaygın ki, haber takibi her seferinde mücadele gerektiriyor. Gazeteciler haberleri nedeniyle sadece gözaltına alma girişimi ile değil soruşturma, tutuklama, hapis cezalarıyla karşı karşıya kalıyor. Haber takibinde karşılaştığımız kötü muamelelerin ihlal olduğu açıktı, AYM'den bunu duymak da benzer bir durumda emsal olabilecek bir karar olması açısından iyi.”