İsmail Akbay Anısına Tirilye’de Bilim Buluşması

Mudanya Belediyesi; Trilye Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği ve Bursa Amatör Astronomi Kulübü ile birlikte NASA’da görev yapan ilk Türk bilim insanı İsmail Akbay’ın anısına Tirilye’de “Bilim Buluşması” gerçekleştirdi.

 

Mudanya Belediyesi, NASA’nın ilk Türk mühendisi İsmail Akbay anısına Tirilye’de Bilim Buluşması düzenledi. Trilye Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği ve Bursa Amatör Astronomi Kulübü ile birlikte Türk Hava Kurumu Bursa Şubesi destekleriyle Tirilye Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik, “Kırılmayan Yumurta” ve Roket Yapım çocuk atölyesi ile sona erdi. Etkinlik boyunca Astroloji ile ilgili temel kavramlar, Tayyareci Vecihi Hürkuş söyleşileri gerçekleşirken, Türk Hava Kurumu uçak simülasyonu, teleskop ile ay, jüpiter ve satürn gözlemleri de yapıldı. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, konuşmaların ardından katılımcılara teşekkür ederken,  “Mudanya Belediyesi, Apollo 11 uzay aracının Ay’a tarihi yolculuğunun ve astronot Neil Armstrong’un ‘İnsan için küçük, insanlık için dev bir adım’ dediği keşifte katkısı olan NASA’nın ilk Türk mühendisi İsmail Akbay anısına Tirilye’de düzenlediğimiz Bilim Buluşması’nın bu yıl ikincisinde bir araya geldik. Mudanyamızın gururu İsmail Akbay’ı onun adına yakışır etkinliklerle andık” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. İsmail Akbay Anısına Tirilye’de Bilim Buluşması için yorumda bulun

    İsmail Akbay Anısına Tirilye’de Bilim Buluşması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İsmail Akbay Anısına Tirilye’de Bilim Buluşması için ilk yorumu yapabilirsin.