İsviçre’de hükümete enerji krizine hazırlanıyor

İsviçre’de Federal hükümete bağlı Yerel Adalet ve Polis Direktörleri Birliğinin Başkanı Fredy Fassler, hükümetin kış mevsiminden itibaren ülkede yaşanmasına büyük olasılık verilen enerji sıkıntısına dair “muhteşem senaryolara” hazırlanması icap ettiğini söylemiş oldu.

Fessler, enerji eksikliği sebebiyle yaşanabilecek elektrik kesintilerinin geniş kapsamlı sonuçlar doğurabileceğini açıkladı.

Ülke basınından Blick gazetesine konuşan Fassler, elektrik kesintilerinin uzun sürmesi durumunda kart üstünden alışveriş ve bankamatiklerden para çekme şeklinde işlemlerin olanaksız olacağını hatırlatarak, “Isınma sisteminin durması ve sokakların karanlığa gömülmesi de ihtimaller içinde. Bu tür muhteşem durumlarda yağmalama ve protestoların gerçekleşme ihtimali göz ardı edilmemeli.” dedi. Ülkedeki enerji sıkıntısının bu noktalara gideceğini düşünmediğini vurgulayan Fassler, buna rağmen İsviçre’nin “muhteşem senaryolara hazırlık yapması gerektiğinin” altını çizdi.

Bloomberg: Almanya sanayisizleşme riski altında

Fassler, federal hükümetin şimdiye kadar enerji tedarikinin ekonomik boyutuna odaklanıp güvenlik boyutunu geri plana attığını kaydetti ve yerel yönetimlerin bundan sonrasında federal bazdaki enerji planlamalarına dahil edilmek için gösterdiği çabaları takdirle karşıladığını söylemiş oldu.

Kayak merkezleri teleferikleri kapatabilir

İsviçre Devlet Televizyonunun (RTS) haberinde ise federal hükümetin, enerji tasarrufu için kayak merkezlerindeki teleferikleri ve kar ekipmanlarını kapatmak zorunda kalabileceği iddiası yer aldı.

Haberde hükümetin, teleferik işletmecilerine, elektrik tüketimlerini beşte bir azaltma talimatı vermesinin gündeme gelebileceği öne sürüldü. Hükümetin bu şekilde bir karar alması durumunda İsviçre’de kayak turizmi ve istihdamın azalma tehlikesi olduğu vurgulandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. İsviçre'de hükümete enerji krizine hazırlanma uyarısı İsviçre’de hükümete enerji krizine hazırlanıyor için yorumda bulun

    İsviçre’de hükümete enerji krizine hazırlanıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İsviçre’de hükümete enerji krizine hazırlanıyor için ilk yorumu yapabilirsin.