Kinder’den sonrasında Oreo’da salmonella şüphesi!

Le Figaro’nun haberine göre, İsviçre merkezli kakao ve çikolata üreticisi Barry Callebaut, Mondelez’i ürünlerinde salmonella bakterisi ihtimali konusunda uyardı.

Haberde, Ferrero’nun Kinder ürünleriyle patlak veren salmonella skandalının benzerini yaşamamak için Mondelez’in Oreo bisküvilerinin de üretildiği 3 büyük üretim sahasındaki bazı birimleri kısmen bazılarını tamamen kapattığı aktarıldı.

Firmanın yöneticilerinin kapatma gerekçesini “büyük bir temizlik” olarak ileri sürdüğüne değinilen haberde, asıl gerekçenin yapılan salmonella uyarısı olduğu savunuldu.

 

Haberde, üretimin yavaşlaması sebebiyle marketlerde söz konusu bisküvilerde tedarik sıkıntısı yaşandığına dikkat çekildi. Ek olarak firmanın faaliyetini durdurduğu fabrikalarda tekrardan üretime geçilmesinin uzun süre alacağından bahsediliyor. Besin uzmanları, son dönemde tüketim ürünlerinde salmonella ve benzeri bakterilerin ortaya çıkmasını, üreticilerin “daha ekonomik olduğu” nedeni öne sürülerek ucuz malzemelere yönelmesine bağlıyor ve bu mevzuda uyarılarda bulunuyor.

Fransa’da Nestle’ye ilişkin Buitoni pizzalarında, Avrupa’da birçok ülkede Ferrero grubuna ilişkin Kinder çikolatalarında, Lactalis grubuna ilişkin peynirlerde bakteri görülmesi sebebiyle söz mevzusu firmalar piyasadan bu ürünlerden büyük bir kısmını çekmişti. Dünya Sıhhat Örgütü, dünyada çikolata ürünleriyle bağlantılı 151 salmonella enfeksiyonu bulunduğunu bildirmişti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Kinder’den sonrasında Oreo’da salmonella şüphesi! için yorumda bulun

    Kinder’den sonrasında Oreo’da salmonella şüphesi! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kinder’den sonrasında Oreo’da salmonella şüphesi! için ilk yorumu yapabilirsin.