Türkiye Gündemi

Marmaray seferleri uzatılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Marmaray’da 26 Ağustos’tan itibaren hafta sonu seferlerinin 01.30’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Gebze-Halkalı parkurunda saat 06.00 ile 23.00 saatleri içinde işletmecilik yapıldığı anımsatılarak, gelen yoğun talep üstüne 26 Ağustos’tan itibaren hafta sonu Marmaray seferlerinin 01.30’a kadar uzatıldığı açıklandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Marmaray’da Cumayı Cumartesiye bağlayan ve Cumartesiyi Pazara bağlayan gecelerde 30’ar dakikalık aralıkla, Gebze’ den Halkalı’ ya son sefer saati 01.20 olarak, Halkalı’ dan Gebze’ye son sefer saati 01.28 olarak planlandı. Gebze’den kalkan son sefer 03.08’de, Halkalı’dan hareket eden son tren de 03.16’da varış istasyonuna ulaşacak. Marmaray’ da Pendik- Ataköy içinde 150, Halkalı- Gebze içinde 137 tren olmak suretiyle toplam 287 sefer yapılmaktadır. Gece ilave 10 tane seferle hafta sonlarında sefer sayısı 297’ye çıkacaktır. Öteki taraftan 23 Mayıs 2022 tarihinde hizmete konan Halkalı-Bahçeşehir banliyö trenleri ile Marmaray’ın son durağı olan Halkalı istasyonuna aktarma yapılabiliyor”

747 milyondan fazla yolcuya hizmet verildi

76 kilometre uzunluğunda, 43 istasyona sahip Marmaray ile Gebze-Halkalı hattında gezi süresinin 108 dakikaya düşmüş olduğu belirtilen açıklamada, günde ortalama 492 bin yolcuya hizmet veren Marmaray’da bazı günlerde yolcu sayısı 648 bine kadar ulaşmış olduğu kaydedildi.

Marmaray’da 24 Ağustos 2022 geçmişine kadar toplam 747 milyonu aşkın yolcuya hizmet verildiği vurgulan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“2022 senesinde Marmaray ile ortalama 157 milyon yolcu taşınması hedefleniyor. Marmaray, Asya ile Avrupa kıtaları içinde kesintisiz ulaşımı sağlamasıyla yalnızca İstanbul’un şehir içi ulaşımını desteklemekle kalmıyor yüksek süratli treni kullanan yolcuların Avrupa yakasına seyahatlerini sağlıyor. ‘Bir Dönem Bir Yol’ projesinin önemli bir ayağı olan Asrın Projesi Marmaray, yük taşımacılığının da kesintisiz olarak yapılmasını sağlayarak denizyolu aktarmasını ortadan kaldırıyor, zamandan ve maliyetten tutum sağlıyor. Marmaray Boğaz Tüp Geçişi’nden bugüne kadar 2 bin 90 yük treni geçerken, bu trenlerden 1096’si Avrupa yönüne, 994’si ise Asya yönüne geçti.”

Basin EVİ

Tarafsız Türkiye Gündemi Basinevi.com'da

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu