Türkiye Gündemi

Mehmetçik, Barış Pınarı bölgesinde kahraman

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Barış Pınarı Harekatı’yla terör örgüt PKK/YPG’den arındırılan bölgede sivillerin yaşam koşullarını normale döndürmek amacıyla insani yardım faaliyetleri yürütüyor.

Suriye’de terör örgütünden temizlenen bölgelerde güvenli ortamı elde eden TSK, bununla beraber eğitim, sağlık ve temel besin malzemeleri benzer biçimde birçok konuda yardım çalışmaları yapıyor.

Mehmetçik, Tel Abyad’ın güneyindeki El Humeyra köyünde gereksinim sahibi 50 aileyi tespit ederek sıcak yiyecek ve besin kolisi dağıtımı gerçekleştirmiş oldu. Her ay ortalama 20-25 köyde bu yardım faaliyetini düzenleyen Mehmetçik, kuraklığın vurduğu ve içme suyu kaynaklarına erişim mevzusunda güçlük yaşanmış olan köylerde de her ay minimum 60 ton su dağıtıyor.

Eğitime destek hamlesi

TSK, bölgede 11 okulun bakım-onarım çalışmasını yürüterek yüzlerce öğrencinin eğitime ulaşmasını sağlamış oldu. Türk askerleri, Tel Abyad’ın El Humeyra köyündeki 45 öğrencinin bulunmuş olduğu ilkokulda oyuncak, giyim ve kırtasiye dağıtımı düzenledi. Ek olarak teröristlerin hasar verdiği 4 cami de onarım çalışlarının arkasından ibadete açıldı.

Ufaklıklara çizgi film seyrettiren Mehmetçik, onlarla keyifli zaman geçirdi. Mehmetçik 5 bin 500 kişiye mayın/EYP bilgilendirmesi yapmış oldu.Bölgede görevli Türk askeri, terör örgütü YPG/PKK’dan temizlenen bölgede örgütün geride bıraktığı mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı bölge halkını bilinçlendiriyor. Tel Abyad’daki köylerde tertipli olarak bilgilendirme programları gerçekleştiren TSK, güney kırsalındaki köylerde yaşayan 5 bin 500 kişiyi bu programlarla mayın/EYP mevzusunda bilgilendirdi.

Patlayıcılara karşı bilinçlendirme

Bu kasamda alanında uzman Türk askerleri, el-Humeyra köyündeki talebe ve öğretmenlere mayın yada EYP’lere karşı alınması ihtiyaç duyulan önlemleri söyledi. Humeyra köyündeki ilköğretim öğretmeni Muhammed İsa, TSK’nın mayın/EYP bilgilendirmesinin öğretmenler için yararlı bulunduğunu söylemiş oldu.

Basin EVİ

Tarafsız Türkiye Gündemi Basinevi.com'da

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu