Pakistan, IMF’den kredi aldı

Pakistan Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonundan (IMF) 1,16 milyar dolarlık kredinin alındığını aktardı.

Pakistan Merkez Bankasından yapılan açıklamada, IMF Guvernörler Kurulu’nun onayının arkasından Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) kapsamında Pakistan’a 1,16 milyar dolarlık kredinin özgür bırakıldığı aktarıldı.

Açıklamada, bu kredinin, Pakistan Merkez Bankasının döviz rezervlerini artırmasına katkı sunmuş olacağı vurgulandı.

IMF ile anlaşma

Pakistan, IMF ile 2019’da 39 ayda ödenmesi planlanan 6 milyar dolarlık ekonomi kurtarma paketi için anlaşmıştı. Anlaşma gereği Pakistan’dan petrol ve elektrik ücretleri dahil pek oldukca kalemin sübvanse edilmemesi istenmişti.

İmran Han hükümeti, 28 Şubat’ta görevdeyken petrol fiyatlarını düşürmüş ve bu tutarları 4 ay dondurduğunu açıklamıştı. IMF ise petrol fiyatlarının sübvanse edilmesi sona erene kadar Pakistan’a vereceği 3 milyar dolarlık fonu durdurmuştu.

Mayıstan bu yana yapılan görüşmeler sonucu, Şahbaz Şerif yönetimi, IMF ile 14 Temmuz’da 1,17 milyar dolarlık kredinin özgür bırakılması mevzusunda anlaşma yapmıştı.

Pakistan Gelir ve Maliyet Bakanı Miftah İsmail, 18 Ağustos’ta yapmış olduğu açıklamada, IMF’nin işaret etmiş olduğu 4 milyar dolarlık finansman açığının kapatıldığını söylemişti.

Bu kapsamda Birleşik Arap Emirliklerinin 1 milyar dolar yatırım yapma sonucu aldığını belirten İsmail, dost ülkelerden 3 milyar dolarlık yatırım sözleri alındığını sadece bu ülkeler izahat yapmadan bir data paylaşamayacaklarını kaydetmişti.

Suudi Arabistan, 26 Ağustos’ta Pakistan ekonomisine destek amacıyla 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Pakistan, IMF'den 1,16 milyar dolar kredi aldı Pakistan, IMF’den kredi aldı için yorumda bulun

    Pakistan, IMF’den kredi aldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pakistan, IMF’den kredi aldı için ilk yorumu yapabilirsin.