Rus denetim noktaları kaldırılıyor

Azerbaycan’ın Laçın şehri ve Zabuh ile Sus köylerinin yer almış olduğu bölge “Laçın koridoru” olarak biliniyor. Güzergahta bulunan Ruslara ait denetim noktalarının kaldırılmasına başlandı.

Karabağ’daki Ermeni nüfusun yaşamış olduğu Hankendi ile Ermenistan arasındaki yol güzergahında yer edinen Laçın ve bazı köyler, Rusya-Azerbaycan-Ermenistan’ın imzaladığı bildiriler gereği, ilerleyen günlerde Bakü yönetiminin kontrolüne geçecek.

10 Kasım 2020 bildirisine nazaran, Azerbaycan 3 yıl içinde Karabağ’daki Ermeni nüfusun Ermenistan’a gidiş gelişlerinde kullanacağı ve Laçın şehrinin dışından geçen yeni yol inşa edecekti. Azerbaycan, 32 kilometrelik bu yolu planlanandan erken tamamladı. Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeniler, Ermenistan’a gidiş gelişler için yeni yolu kullanacak.

Bölgeden çekilen videolarda, eski Laçın koridoru güzergahında güvenliği elde eden Rus unsurların denetim noktalarını kaldırmaya başladığı görülüyor. Ruslar, denetim noktalarını yeni yola taşıyacak.

İşgalden sonrasında bölgeye Ermeniler yerleştirilmişti

Ermenistan basını ve sosyal medyada yer edinen bilgilere nazaran, Laçın şehri ile Zabuh ve Sus köylerine yerleştirilen Ermeni nüfus da bölgeyi terk etti.

Laçın ve köyleri 1992’de Ermeni ordusu tarafınca işgal edilmiş, sonraki yıllarda buraya Suriye ve Lübnan’dan getirilen Ermeniler yerleştirilmişti. Azerbaycan süreç süresince bu durumu cenk suçu ve Cenevre Sözleşmeleri’nin ihlali olarak gördüğünü açıklamıştı.

Laçın şehri ile Zabuh ve Sus köylerine yerleştirilen Ermeni nüfusa 25 Ağustos’a kadar bölgeyi terk etmeleri uyarısı yapılmıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Laçın koridorundaki Rus kontrol noktaları kaldırılıyor Rus denetim noktaları kaldırılıyor için yorumda bulun

    Rus denetim noktaları kaldırılıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rus denetim noktaları kaldırılıyor için ilk yorumu yapabilirsin.