Silahta yaş kısıtlamasını kaldırdı

Bir ABD federal yargıcı, 21 yaşın altındaki Teksaslıların tabanca taşımasını yasaklayan bir yasayı anayasaya aykırı bularak ve hükümetin İkinci Değişikliğe bir yaş sınırı koyamayacağında ısrar ederek, kararı bozdu.

Fort Worth, Teksas’taki ABD Bölge Mahkemesi’nden Yargıç Mark Pittman, daha önce 18 ila 20 yaşındakilerin evlerinin haricinde tabanca bulundurmasını yasa dışı kılan tabanca yasağını kaldırdı. Yargıç, Anayasa’daki dile atıfta bulunarak , “Emsalsiz tarihsel kanıtlar, 18-20 yaşındakilerin Kuruluş Süreci’nde milislerin bir parçası olarak kabullenildiğini ortaya koyuyor” dedi.

Geçen yıl, bir tabanca hakları grubu olan Yakıcı Silahlar Politikası Koalisyonu’nun desteğiyle iki davacı, her birinin yasanın tabanca tutma ve taşıma hakkını güvence eden İkinci Değişikliği ihlal ettiğini savunarak kısıtlamaya itiraz etti.

Teksas başsavcılığı, yaşlarına göre kimlerin tabanca taşıyabileceğini kısıtlamak için bazı tarihsel emsaller bulunduğunu iddia etmeye çalışırken, yargıç aynı fikirde değildi.

Şimdiye kadar, ne Teksas Valisi Greg Abbott ne de Başsavcı Ken Paxton, Ateşli Silahlar Politikası Koalisyonu’nun “önemli bir zafer” olarak adlandırdığı karar hakkında yorum yapmadı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Teksas'ta yargıç silahta yaş kısıtlamasını kaldırdı Silahta yaş kısıtlamasını kaldırdı için yorumda bulun

    Silahta yaş kısıtlamasını kaldırdı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Silahta yaş kısıtlamasını kaldırdı için ilk yorumu yapabilirsin.