Yemen’in petrol gelirleri yüzde 34 arttı

Yemen’in petrol gelirlerinde senenin ilk yarısında, geçen senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 34’lük artış yaşandığı açıklandı.

Yemen Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu rapora bakılırsa, senenin ilk 6 ayında petrol gelirlerinde 187,6 milyon dolarlık artış yaşandı. Raporda, geçen senenin aynı döneminde 551,7 milyon dolar petrol gelirlerinin bu senenin ilk yarısında yüzde 34 artarak 739,3 milyon dolara yükseldiği aktarıldı. Petrol gelirlerindeki artışın sebebinin, uluslararası piyasada petrol fiyatlarında yaşanmış olan artış olduğu ifade edildi.

Ülkedeki petrol üretimi 60 bin varil geriledi

Yemen’de 2015 öncesinde günlük 150 bin varil olan petrol üretimi savaş sebebiyle 60 bin varile gerilemiş durumda. Yemen’deki İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor. Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Ağustos’ta yapmış olduğu açıklamada, Yemen hükümeti ve Husilerin 2 Nisan’dan bu yana devam eden ateşkesin iki ay daha uzatılmasını kabul ettiğini duyurmuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Yemen'de petrol gelirleri 2022'nin ilk yarısında yüzde 34 arttı Yemen’in petrol gelirleri yüzde 34 arttı için yorumda bulun

    Yemen’in petrol gelirleri yüzde 34 arttı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yemen’in petrol gelirleri yüzde 34 arttı için ilk yorumu yapabilirsin.