Türkiye Gündemi

Zonguldak’ta denize giden adam tıp geçmişine geçti

ZONGULDAK’ta serinlemek için denize giden bir şahıs yaşamının şokunu yaşadı. Başında nedenini bilmediği bir şişlik oluştu. 

 

33 yaşındaki Caner Arık dinlence için İstanbul’dan Zonguldak’a gitmişti. Arık, deniz keyfinin sonrasında yüzündeki akılalmaz değişimi fark etti. Arık, başlangıcında anlam veremediği şişlikle korku içinde doktora başvurdu.

ZBEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde Arık’ın ilk muayenesi gerçekleştirildi. Genç insanın ‘sıcağa bağlı ödem’ yaşamış olduğu tespit edildi. Normalde el ve ayaklarda yaşanmış olan ödemin ilk kez saçlı deride görülmesine doktorlar ‘tıp literatüründe ilk’ yorumunu yapmış oldu.

Acil Tıp Uzmanı Dr. Abdullah Cüneyt Hocagil şu şekilde dedi:

“Başında şişme yakınmasıyla 33 yaşlarında adam hasta geldi. Vakanın değerlendirme sonrasında başında ciddi bir ödem vardı. Ödemin nedenini hiçbir şekilde açıklayamıyorlardı. Ödem yapacak nedenlere baktık. Sebeplerin hepsini tek tek inceledik. Vakamızın iki gün içinde iki sefer denize gittiğini, plajda zaman geçirdiğini, sporcu bulunduğunu vücut geliştirme sporuyla ilgilendiğini günlük proteinle beslendiğini iki günde bir 25 gram kadar protein tozuyla beslendiğini öğrendik.

Öteki sebepleri dışladıktan sonrasında bunun sıcağa bağlı lokalize ödem kafa derisinde ender görülen sıcak ödemi bulunduğunu saptadık. Isı hastalıkları sıcak hava akımlarının olduğu nedenlerde sık karşılaştığımız durumdur.

İyi huylu isilik dediğimiz sıcağa bağlı döküntüler, ellerde ayaklarda sıcağa bağlı şişlik, bunun üst kademesi sıcağa bağlı senkop (bayılma) ve ölümcül derecesi de sıcak çarpması oluyor. Sıcak ödemi sık görülen bir durum. Sıcak havalarda damarların genişlemesine bağlı kanın içindeki sıvı hücreler arası boşluğa geçiyor ve orada şişlik oluyor. Genel anlamda elde ve ayakta görülen ödemi saçlı deride gördük. Oldukça beklediğimiz durum değildi.

Literatürü taradık. Rastlayamadık. Biz bu sürecin sonunda vakadan olur aldık. Internasyonal kongrede yayınlayacağız. Almamız ihtiyaç duyulan bir kaç ders var. Bilhassa sıcak hava akımlarına maruz olacak sıcak havaya gidecek insanların vücudun iklime uyumu sağlayacak termoregülasyon mekanizmalarını çalıştıracak uyumlara maruziyet olması lazım. Aniden sıcak havaya maruz kalınca termoregülasyon mekanizmaları çalışmıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu