Türkiye Gündemi

Yerli pasaportun üretimi başlıyor

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yerli ve milli pasaportların 25 Ağustos’ta üretilmeye başlanacağını duyurdu. Milli pasaportlar, holografik şerit, hayalet fotoğraf, metamorfik desen şeklinde özellikleriyle dünyanın en güvenli pasaportu olacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla şubatta çalışmalarına başlanan yerli ve milli pasaportta sona gelindiğini açıkladı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmaların tamamlandığı belirtilerek, “Yerli ve milli pasaportumuzun 25 Ağustos itibarıyla üretimine başlanacaktır. Yerli ve milli olmasının yanında holografik şerit, hayalet fotoğraf, harflerle oluşturulan portre fotoğraf, metamorfik desen şeklinde birçok bilhassa de dünyanın en güvenli pasaportu olma özelliğine sahip olacaktır” bilgisi verildi.

Pandemi kısıtlamaları sonrasında oluşan uluslararası gezi gereksinimleri sonucunda dünyada olduğu şeklinde Türkiye’de de geçişlik talebinde muhteşem artış görüldüğü belirtilen açıklamada şu sözler yer aldı:

“Küresel ölçekli tedarik zincirinin bozulması sebebiyle geçişlik üretiminde kullanılan çip ve öteki malzemelerin temininde tüm dünyada problemler yaşanmaktadır. Internasyonal basında yer edinen haberlere nazaran, ABD, Fransa, Avustralya, İngiltere, İsrail, Norveç ve Kanada şeklinde ülkeler başta olmak suretiyle geçişlik temininde problemler yaşandığı ve buna bağlı olarak geçişlik randevusu ve geçişlik teslim sürelerinin uzadığı, bazı ülkelerde bu sürenin altı ayı geçmiş olduğu görülmüştür.”

2022’nin 7 aylık döneminde 1 milyon 360 bin geçişlik düzenlendi

Dünyada yaşanmış olan bu krize karşın umumi (bordo) geçişlik taleplerinin 30, hususi (yeşil) geçişlik taleplerinin de en fazla 60 gün içinde karşılandığının belirtildiği paylaşımda, “Acil geçişlik talepleri ise yurttaşlarımızın mağdur olmaması için ivedilikle karşılanmaktadır. Bu kapsamda 2021 yılı Temmuz ayı sonu itibarıyla 889 bin 855, 2022 yılı Temmuz ayı sonu itibarıyla da yüzde 65 artışla 1 milyon 360 bin 653 geçişlik düzenlenmiştir. Sadece bu yıl içinde geçişlik alan kişilerden yüzde 58’inin yurt dışına çıkış yapmadığı tespit edilmiştir” sözleri kullanıldı.

Hususi pasaportların geçerlilik süresi 5 yıldan 10 yıla uzatıldı

Paylaşımda, hususi pasaportların (yeşil) kullanım süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarıldığı belirtilerek, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce bugün itibarıyla 76 milyon 842 bin kimlik kartı, 8 milyon 811 geçişlik, 17 milyon 343 bin sürücü belgesi, 41 bin hususi güvenlik kimlik kartı ve 30 bin fahri trafik müfettiş kartı basılarak ülkemizin en uzak noktasındaki vatandaşımıza en geç 3 gün içinde teslim edilmiştir” sözlerine yer verildi.

Harç bedellerine yönelik haberler gerçeği yansıtmıyor

Geçişlik, ruhsat ve öteki kıymetli kağıtların harç miktarlarını belirleme yetkisinin Gömü ve Maliye Bakanlığı’na ilişik olduğuna işaret edilen paylaşımda, şunlar kaydedildi:

“Yılbaşında belirlenecek olan geçişlik harçlarını, 4 ay öncesinden Halk TV ve Karar şeklinde gösterim organlarınca fahiş tahminlerde bulunarak manipülasyon yapılmak ve vatandaşlarımızı gereksiz yere paniğe sevk ederek başvurularda yoğunluk oluşturulmak istenmektedir. Manipülatif amaçlı bu tür ciddiyetten ve toplumsal sorumluluktan uzak haberlere saygınlık edilmemelidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu